Národní park Lake District

4. 4. 2021 Od Discovertheworldcz

Národní park Lake District se nachází na severozápadě Anglie v hrabství Cumbria, nedaleko od hranic Skotska. Již samotný název napovídá, že bude mít něco společného s jezery a do češtiny bývá přeložen jako jezerní oblast nebo jezerní kraj. Přes 60 jezer ledovcového původu společně s nejvyšším pohořím Anglie tvoří nádhernou krajinu, ve které se vám zatají dech. V našem článku vám ukážeme, která místa navštívit, jak se po NP pohybovat a přidáme i 10 zajímavostí a tipů na závěr. Pojďte se s námi podívat do NP Lake District, který ukrývá několik anglických „nej“.

Krajina jezerního kraje

Národní pak Lake District by se dal pomyslně rozdělit na dvě oblasti. Velkou část NP tvoří Kumbrické pohoří ( > Cumbrian Mountains < )My se nyní zaměříme na oblast nížin v okolí velkých jezer. Oficiálně se uvádí, že jezer je okolo 60, ale kdyby měl člověk počítat každé jezírko, dostane se vysoko přes několik set. Vodní plocha je tady opravdu na každém rohu. Mimo hlavní sezónu (léto) na turisty moc nenarazíte, a tak si můžete nerušeně užívat procházky po travnatých kopcích, kde jediným vašim společníkem budou ovce. Jestli se jezera dají počítat v řádu stovek, pak ovce budou v řádu statisíců. Zpestřením každé vaší procházky po přírodě tak bude překonávání ohrad a plotů. Naštěstí jsou Angličané v tomto ohledu důmyslní a pokaždé vás překvapí jiným systémem otevírání branek, přelezů a průchodů.

Krajina jezerního kraje je holá a kopcovitá. Nebo spíše kopečkovitá? Celý národní park se zvedá od moře, a když opomineme Kumbrické pohoří, pohybuje se nadmořská výška mezi 50 a 300 m. Většina jezer se nachází na spodní hranici, a tak z 250 m vrcholku může mít člověk překrásné výhledy na celou krajinu. Většinu území tvoří travnaté kopce, které tu a tam zpestří malý lesík, skalka, osamělý strom nebo tmavé kamenné domy. Při procházkách po loukách mezi ovcemi určitě využijete aplikaci s mapami. Jeden kopeček totiž střídá druhý a stezky ve trávě často nejsou pořádně prošlapány. Značení v Anglii je řídké, občas člověk potká šipku nebo rozcestník, ale moc se na ně spoléhat nedá. Spíše se orientujte podle branek a průchodů v kamenných zídkách. Pojďme se ale nejdříve podívat, jak se sem dostat.

Doprava do Lake District

Jak se dopravit do nejnavštěvovanějšího národního parku Velké Británie? Odpověď je více než snadná. Nejjednodušší je samozřejmě vyrazit autem. Člověk má větší volnost, může libovolně zajíždět do sevřených horských údolí a během zimních jízdních řádů (listopad – březen), kdy autobusy jezdí omezeně, nemusí mrznout při čekání na zastávce. Všechno je ale něčím vykoupeno, a tak je při cestě s plechovým miláčkem potřeba počítat s placením parkovného. To je na naše poměry docela tučné a vybírá se téměř všude. I na tom nejodlehlejším plácku v horách stojí parkovací automat. Druhou možností je hromadná doprava. Vlakem se po NP pohybovat nelze, ale je vhodným způsobem dopravy z jiných koutů Británie. Přímé vlaky staví ve městě Penrith, odkud lze busem pokračovat do Keswicku. S přestupem je možno dojet vlakem do městečka Windermere u stejnojmenného jezera, o kterém si také povíme níže.

Tip: pro cestování vlakem je vhodná aplikace > Train Line <.

Autobusy

Pro pohyb po NP určitě využijete autobusy. Autobusová síť je odpovídající, v letním období (duben – říjen) je spojení časté a cestování opravdu snadné. Trochu nepříjemné jsou akorát ceny. Např. 5km jízda stojí v přepočtu asi 120 Kč. Vyplatí se tak kupovat celodenní pásmové jízdenky, se kterými můžete v daný den cestovat autobusy neomezeně. Na výběr jsou jednopásmové za £ 8,5 nebo tzv. „explore ticket“ na všechny zóny za £ 11,5/os. Výhodné jsou také skupinové jízdenky nebo variace lístků na bus i parník (viz níže). Veškeré informace ohledně jízdních řádů a jízdenek naleznete v brožurách v autobusech a stanicích nebo na těchto > stránkách <.


Pro cestování busem je třeba zmínit ještě jednu zajímavost. Spousta zastávek tady funguje na znamení a nejsou uvedeny v papírových jízdních řádech. Čas odjezdu je tedy třeba odhadnout podle zastávek před a po. Na autobus pak musíte mávnout a v noci je lepší svítit. I tak ale věříme, že si jízdu na předním sedadle double deckeru (dvoupatrový autobus) s výhledy na hory a jezera nesmírně užijete.

Vyplatí se jet taxíkem?

Poslední možností dopravy jsou taxíky. Je pochopitelné, že jsou drahé (cena 500 Kč za pár km není nic neobvyklého), ale máme pro vás jeden tip. Pokud si odvoz objednáte přes aplikaci od > Lakeside Taxi <, budete mít jízdu o 2-3 libry levnější a ještě k tomu nemusíte připlácet za hovor na britské tel. číslo. Když už máme vyřešenou dopravu, pojďme se podívat po národním parku.

Hlavní oblasti Lake District

Veškeré centrum dění se nachází okolo hlavních jezer. Ať už se jedná o sportovní aktivity, kulturu, zážitky či ubytování. Jezera tady mají pro nás netradiční názvy. Málokdy se setkáte s anglickým slovíčkem „lake“ (jezero), spíše se používají výrazy jako „mere“ a „water“ (vodní plocha). Jako první se podíváme k jezeru Windermere.

Jezero Windermere

Jezero Windemere je největším v Anglii. Asi nejlepším způsobem jak jej poznat jsou > plavby parníkem <. Na výběr jsou tři plavební okruhy, které začínají i končí v malebném městečku Bowness on Windermere. Ovšem ani další vodní aktivity nezůstávají pozadu. Ať už je to paddlebording, půjčení motorových člunů nebo surfing. Druhou možností je double decker s otevřenou střechou, který funguje na principu „hop on, hop off“. V létě vyjíždějí každých 20 minut z Bowness a přes Ambleside jede do Grasmere.

Podél jezera najdete také spoustu zajímavých míst. Ambleside je vhodným městečkem pro ubytování s dobrou výchozí pozicí do hor. Určitě zde nevynechejte vodopád Stock Ghyll Force. Na opačném konci jezera (Lakeside) můžete navštívit > akvárium < a obdivovat tak nejen vodní živočichy z jezera Windermere, ale i z dalších koutů světa. Zároveň je zde nástupiště na > parní vláček <, který vás odveze do stanice Haverthwaite. Na západní straně jezera si udělejte zastávku u hrádku > Wray Castle < a na východní straně nevynechejte vyhlídkový kopec Orrest Head (240 m), tyčící se nad městečkem Windermere. Z něj nádherně uvidíte celé jezero a hory v pozadí.

Keswick a Derwent Water

Dalším velkým centrem dění je město Keswick na břehu jezera Derwent Water. Je o něco větší než předchozí zmíněná městečka, a také si určitým způsobem zachovalo svou malebnost. Velmi výhodná je jeho poloha. Město je obklopeno horami, a tak nabízí zajímavé možnosti na turistiku. Za zmínku stojí např. vrcholy Skiddaw nebo Blencathra, o kterých vám více povíme v článku o > Cumbrian Mountains <. Rozhodně doporučíme také nedaleké sedlo Honister Pass. Podél jezera Derwent se po úzké silnici dostanete blíže k horám a prudkým výjezdem vystoupáte do jednoho z nejvýše položených silničních sedel v oblasti. Honister Pass není jen dobré výchozí místo na turistiku. Zdejší břidlicový lom totiž nabízí několik > zajímavých atrakcí <. Ať už jsou to prohlídky lomu, ferraty uvnitř lomu i venku, visutý most nebo canyoning. Pro zpáteční cestu můžete zvolit trasu okolo jezera Buttermere a udělat si tak zajímavý okruh.

Tip: pokud chcete mít Keswick a jezero Derwent Water jako na dlani, vydejte se na vrcholek Latrigg.

Jezero Ullswater

Třetí zajímavou oblastí je jezero Ullswater, nedaleko města Penrith. Zde kromě již zmíněných aktivit jako např. projížďka parníkem stojí za zmínku procházky kolem jezera. To se dá celé obejít po turistické stezce Ullswater Way, která vás provede jednak okolo jezera, a zároveň vás vytáhne i na vyhlídkový vrchol Gowbarrow Fell (481 m). Během této cesty narazíte mimo jiné na kaskády a vodopád Aira Force, který je nejznámějším a nejnavštěvovanějším v NP Lake District. A pokud byste neměli dost, vyšlápněte si na třetí nejvyšší horu Anglie – Helvellyn. Z vesnice Patterdale na konci jezera Ullswater na něj vede zajímavá cesta po ostrém hřebeni Striding Edge.

Tip: máte-li rádi spíše kulturu a umění, navštivte hrádek Lowther Castle.

Jezero Coniston

Poslední naši zmíněnou oblastí je jezero Coniston. Stejnojmenné městečko na severním cípu jezera je nejmenší ze všech zmiňovaných, ale o to větší tady budete mít klid. Kromě tradičních procházek po okolí a plaveb po jezeře je zajímavé navštívit údolí bývalých lomů pod jezerem Levers Water. Člověk nemusí šplhat nijak vysoko, aby viděl nádherné vrcholy, vodopády a především čisté pleso. Pokud máte k dispozici auto, prozkoumejte také bývalé lomy Cathedral Quarries a Hodge Close Quarry. Při prolézání štol a obdivování jeskyní s jezírky, určitě nebudete litovat. Než se však kamkoliv vypravíte, určitě zkontrolujte předpověď počasí.

Národní park Lake District – počasí

Není třeba zdůrazňovat, že v Anglii je potřeba počítat s deštivým počasím. Tady to ale platí dvojnásob, jelikož v srdci Lake District je ukryto nejdeštivější místo Anglie – Sprinkling Tarn. Silný západní vítr totiž zvedá vlhkost z oceánu a po „naražení“ vzduchu do Cumbrian Mountains se mění v déšť. Před návštěvou je tedy dobré počítat s vytrvalými dešti i rychlými přeháňkami se silným větrem. Také nepromokavá obuv je nutností pro pohodlný výlet. Travnaté stezky jsou často podmáčené a v některých místech je třeba překonávat bažiny a drobná rašeliniště. Není ale důvod se obávat, jsou to opravdu jen občasné a krátké úseky.

Ostrovní klima (mírnější zimy, chladnější léta) nemusí být vždy podmínkou. Globální oteplování vzalo za své a i zde se podnebí postupně mění. Několikrát během zimy napadne sníh, a překvapí tak britské řidiče s celoročními pneumatikami. Během léta naopak může člověk zažít krásné teplé dny na opalování. My jsme během našeho pobytu vypozorovali, že počasí chodí ve vlnách. Např. je 10 dní deštivo, zataženo a s přeháňkami, a pak zase na 4 dny vysvitne slunce a neprší. Na příjemnou dovolenou to chce tedy trochu štěstí.

Tip: > podívejte se < na naše zimní výpravy po Lake District.

Fauna a flora Lake District

A co z přírody můžete na svých toulkách vidět? Zvířecí říše zde není tak bohatá, jak je člověk zvyklý z Česka. Na holých kopcích se není kam schovat, a také přelidněné ostrovy udělaly své. Největší zastoupení zde mají ovce. Určitě vás překvapí, jak zajímavé druhy zde potkáte. Dále jsou to kachny a bažanti, kteří vás budou lekat při procházkách nížinami, kdy na poslední chvíli vyletí vyplašení z houští. Zajímavá je veverka obecná. U nás naprosto normální, ale v Británii rarita. Národní park Lake District je jedním z mála místa, kde tento druh nebyl vytlačen americkou veverkou popelavou (šedá). Z dravců se zde vyskytuje sokol, orel skalní a orlovec říční. Zřídka taky člověk může narazit na jelena. Z říše rostlin jsou zde chráněny některé druhy lišejníků, mechů a jalovce. Nejvíce však potkáte kapradí, které roste na značné části kopců a v zimně je barví do hněda.

10 tipů a zajímavostí

Národní park Lake District rozhodně stojí za návštěvu. My jsme si pro vás na závěr připravili 10 tipů a zajímavostí:

  • jedná se o nejdeštivější místo Anglie, a proto je nepromokavé oblečení, a hlavně boty výhodou,
  • stezky se rády ztrácejí, často pomůže orientace podle branek v kamenných zídkách,
  • Cumbrian Mountains skrývají nejvyšší horu Anglie – Scafell Pike (978 m),
  • ceny jsou zde jedny z nejvyšších v Anglii, a tak nejen vy, ale i vaše peněženka bude opravdu provětraná,
  • u města Keswick se nachází malý Stonehenge – Castlerigg stone circle,
  • úzké křivolaké silnice prověří nejednoho řidiče,
  • při procházení branek je nechte ve stejném stavu, v jakém byly (otevřené/zavřené),
  • vrcholy se často nazývají „fell“, což ve staré norštině znamená holý kopec,
  • orientaci v nepřehledném terénu usnadní aplikace Mapy.cz,
  • jezero Wast Water je nejhlubší v Anglii (79 m).

Kam dál?

Při návštěvě NP Lake District nemůžete vynechat turistiku v nejvyšším pohoří Anglie – Cumbrian Mountains. Ty nejzajímavější trasy jsme pro vás sepsali > zde <. Dále si přečtěte > článek < o našich začátcích v národním parku, kde jsme pracovali jako číšníci. Anebo spíše nepracovali? Skočit můžete také rovnou na > třetí díl < našeho života v Anglii, kde se rozepisujeme o našich zimních turistikách po Lake District.  Pokud vás lákají další místa v Británii, navštivte Skotsko. My jsme jej prošli po nejznámější dálkové trase > West Highland Way <, kterou jsme zakončili výstupem na Ben Nevis. Také jsme navštívili hlavní město Skotska – Edinburgh a „prošli“ se podél východního pobřeží (více > zde <). Chcete-li poznat i jiné země, vydejte se do > Norska <!

Mrkněte na naše video

Národní park Lake District a náš zdejší (zatím) půlroční pobyt jsme postupně zmapovali v několika videích. Ve druhém díle vlogunevlogu naleznete záběry z okolí jezera Windermere, krajinu Lake District a výstup na vrchol Bowfell (902 m) v pohoří Cumbrian Mountains.

Pro další videa klikněte na náš > kanál <.

Sleduj nás na sociálních sítích