Nejkrásnější místa Chorvatska

1. 11. 2020 Od Discovertheworldcz

Chorvatsko je pro Čechy dlouhodobě destinací číslo jedna. Každé léto tam od nás míří tisíce turistů. Věděli jste ale, že kromě krásného klidného moře ukrývá i nádherné hory, jezera a vodopády, u kterých při troše štěstí budete skoro sami? Během naší krátké exkurze po středu Chorvatska navštívíme známá místa jako Plitvická jezera a Národní park Krka, ale zavítáme i do přírodních zákoutí, o kterých moc lidí neví. Samozřejmě nebudou chybět ani krásná místa na koupání. Přečtěte si náš článek a nechte se inspirovat tipy na nejkrásnější místa Chorvatska, ať vaše příští dovolená u moře stojí opravdu za to.

Jako vždy jsme pro vás na závěr připravili několik praktických informací o cestování po Chorvatsku. Dovíte se tak důležité informace o parkování, vstupném (a jak ho obejít :D) a spoustu dalších.

Plitvická jezera

Jako první se vydáme na Plitvická jezera, která jsou nejnavštěvovanějším chorvatským národním parkem. Není se čemu divit, tolik vodopádů, kaskád a jezer na jednom místě jen tak někde neuvidíte. Začněme ale popořadě. Na Plitvice je to od nás přibližně 700 km. Chorvaté si toto místo velmi cení a podle toho jej také hlídají. Auto tedy budete muset pravděpodobně nechat na jednom ze dvou placených parkovišť (v top sezóně 10 Kn/h). Při jakémkoliv jiném parkování podél silnice riskujete pokutu, které se nelze vyhnout, jelikož místo pečlivě hlídá policie. Nevěště ale hlavu. My máme vždycky lowcost řešení a ve vesnici Mukinje (např. zde – GPS: 44°52’19.469″N, 15°37’45.785″E) je možno parkovat zdarma.

Další průvan v peněžence udělá vstupné. Na osobu totiž činí 200 Kn, kompletní ceník k dispozici > zde <. Takový rodinný výlet tedy přijde pořádně draho. Na druhou stranu uvidíte opravdu krásné vodopády stékající kaskádovitě ze skal, projedete se loďkou po jezeře a nahlédnete i do jeskyně. Milovníci turistiky si také přijdou na své. Celý okruh národním parkem totiž měří přibližně 18 km a dá docela zabrat. Lepší je ale projít si nejdříve část parku pod vstupní branou číslo 1 včetně vodopádu Veliki slap a následně přejet lodí přes jezero Kozjak k vodopádům a kaskádám u jezera Galovac. Takhle stihnete všechna top místa a nebudete příliš zničení. V národním parku je totiž zakázáno se koupat a horké letní počasí může být pro někoho náročné.

Tip: Nejlepší je přijet na Plitvice brzy ráno. Pokladny se otevírají až v 7, takže můžete nějakou tajnou stezkou (GPS: 44°52’33.739″N, 15°37’26.983″E) proniknout zdarma, a hlavně budete v národním parku úplně sami. Je úžasné procházet kolem vodopádů, vidět raky v průzračné vodě a užívat si vycházející slunce nad jezerem bez přítomnosti lidí.

Pohoří Velebit

Jen pár desítek kilometrů od Plitvických jezer se rozprostírá pohoří Velebit. Na 145 kilometrech (délka) na vás čeká nespočet opuštěných vrcholů. Právě tady odhalíte krásy chorvatské přírody, která si bez značných zásahů člověka žije svým vlastním životem. Je v podstatě jedno, jaký vrchol si vyberete. Samozřejmě k návštěvě vybízí Národní park Severní Velebit, ale i mimo něj budete určitě nadšení. Nám se např. líbilo na nenápadném vrcholu Ljubičko brdo (1320 m), který je snadno dostupný z vesničky Baške Oštarije. Pokud se vám nechce tolik šlapat, udělejte si aspoň zastávku na vyhlídce v sedle Oštarijska vrata. Zajímavé na Velebitu je to, že je z obou stran „zpestřen“ národním parkem. Stačí tedy popojet podél Velebitského kanálu a dostanete se do národního parku Paklenica.

Národní park Paklenica

NP Paklenica je příjemným zpestřením Velebitských hor. Na své si tu přijdou hlavně horalové a lezci. Běžní turisté sem jezdí především kvůli tomu, že se zde natáčel Vinnetou. Pokud se chystáte pouze na jednodenní pohodový výlet, pak byste neměli vynechat kaňon Velika Paklenica s jeskyní Manita peč, případně prozkoumat i kaňon Mala Paklenica. Chorvaté jsou ale vychytralí a za vstup do těchto částí NP si nechají zaplatit 60 Kn/os. (> kompletní ceník <). Na to nás moc neužije a radši vyrazíme do míst, kde moc lidí nechodí. Jedním z nich je vrchol Bojin Kuk (1110 m), na jehož vrchol se dá jít i krátkou ferratou. Výhodou je možnost výjezdu autem od moře do 650 m n. m., takže převýšení není tak velké. Za zdolání by určitě stál také nejvyšší vrchol NP Paklenica – Vaganski vrh (1757 m).

Tip: Chcete-li po túře skočit do moře, využijte pláž (GPS: 44°17’0.474″N, 15°27’2.395″E) v městečku Starigrad. Na přilehlém parkovišti se dá i nocovat, když budete šikovně schovaní.

Při pohybu v okolí Velebitu zákonitě uslyšíte o Vinnetouovy. Jedním z míst, kde probíhalo natáčení a kam tolik lidí nezavítá, je okolí vrcholu Tulove Grede.

Vinnetouovy na stopě!

Po šotolinové cestě vyjeďte autem do sedla Vrhprag. Již během jízdy se vám naskytnou nádherné výhledy na moře a okolí. Svůj vůz nechejte za kapličkou podél skal a pokračujte ke kamenné zdi. Právě za ní se natáčelo několik dílů Vinnetoua a došlo zde ke smrti Inču-čuny, Nšo-či a později i samotného Vinnetoua. Nezapomeňte se podívat na dobové fotky z natáčení. Určitě se vyplatí vystoupat na nedaleký vrchol Tulove Grede (1120 m). Cestou uvidíte úžasné skalní útvary, a také vyzkoušíte své „lezecké“ dovednosti. Pozor ale na chození mimo vyznačené stezky. V této oblasti byly kladeny miny, které dodnes mohou být aktivní. Je tedy lepší dbát výstražných cedulí a pro jistotu chodit po vyšlapaných pěšinách. Hory teď necháme na chvíli stranou a vyrazíme k moři.

Kam vyrazit k moři?

Chorvatsko nabízí nesčetné množství pláží a zátok, kde se dá pohodově vykoupat. Ne každé místo je ale pro nás ideální. My máme rádi spíše samotu, svobodu a opuštěnější pláže a nevadí nám kvůli tomu udělat pár kroků navíc. Většina lidí v okolí Velebitu a Paklenice jezdí na ikonický ostrov Pag. Za nás je mnohem lepší variantou nedaleký ostrov Vir, na který se autem dostanete zdarma přes most. Právě tady (GPS: 44°19’32.856″N, 15°1’10.799″E) zažijete krásné koupání bez davů lidí a s výhledem na širé moře. Chorvatské pobřeží lemuje spousta ostrovů, a tak může být někdy problém najít takové místo, aby si člověk nepřipadal jako v zátoce na přehradě. Pokud navštívíte nenápadný ostrůvek Vir, určitě budete spokojeni.

Podobně je to i na ostrově Murter. Stačí jen přejet most a najít si podle libosti malou zátoku na jihozápadním pobřeží ostrova. Nás oslovily nudistické pláže v zátoce Uvala Tužbine. Můžete tu být v plavkách, na miniplážičkách budete skoro sami a v přilehlém kempu Kosirina se dá pohodlně nocovat. A hlavně výhledy na ostrůvky Národního parku Kornati jsou k nezaplacení. Jen je potřeba být opatrný na ježky a smířit se s kamínkovou pláží nebo skalkami. Až si dostatečně užijete Jadranu, vydejte se k řece Krupa.

Tip: Kdo by chtěl mít nocleh zdarma, může se schovat na tomto kopečku (GPS: 43°48’6.425″N, 15°36’3.362″E). Jsou odtud nádherné západy slunce.

Kaňon řeky Krupa

Řeka Krupa je přesným příkladem úžasného místa, o kterém moc lidí neví a turistické kanceláře jej ještě nemají ve svém programu. Zadarmo si tak můžete téměř o samotě užít skvělou a nedotčenou přírodu. Kaňon je možno poznat více způsoby. Asi nejlepší je nechat auto na tomto parkovišti (GPS: 44°11’35.865″N, 15°50’39.568″E), pokochat se výhledy na kaňon a sejít dolů ke Kudinu mostu. Kamenný mostek s dvanácti oblouky kdysi údajně postavil mladý vesničan, aby mohl chodit na protější stranu řeky za svou milou. Již tady by se dalo krásně koupat, ale my přece chceme více. Přejděte na druhou stranu a vydejte se podél proudu řeky. Čeká vás nádherná, pět kilometrů dlouhá stezka s jedním brodem a několika ukrytými vodopády. Na ty narazíte z ničeho nic a naprosto vás uchvátí. Asi nejvíce se nám líbil Panin Buk.

Tip: Od Kudina mostu se dá jít i proti proudu řeky. Přes malou ferratku a s jedním překročením řeky dojdete až ke klášteru manastir Uspenja Bogorodice.


Vyvrcholením celé túry je skupina vodopádů nazvaná Visoki buk. Nejprve se vám otevře pohled z vrchu, a když sejdete stezkou až k řece, budete mít jedinečnou možnost dostat se přímo pod vodopády. Chce to jen trochu dovedností a odvahy. Po kaskádách se dá opatrně vylézt proti proudu přímo k vodopádům. Ti nejstatečnější mohou pokračovat až přímo k padající vodě a z boku zalézat pod vymleté skály. Zmíněné dobrodružství je parádní zážitek, ale samozřejmě jen pro zkušené plavce. Kdo nechce takto „riskovat“, může se jen koupat v řece s výhledem na vodopád Visoki buk, a taky bude spokojen. U sladké vody ještě chvíli zůstaneme. Vydáme se totiž do Národního parku Krka.

Národní park Krka

NP Krka je díky své poloze a natáčení Vinnetoua další velmi navštěvovanou oblastí. Dalo by se říci, že návštěvností je na úrovni Plitvických jezer. Možností jak poznat údolí řeky Krka s několika vodopády je mnoho. NP je rozdělen na tři hlavní oblasti. Bohužel jsou všechny zpoplatněny a vstup do nich je přísně střežen. Asi nejzajímavější z nich je vodopád Skradinski buk. K němu se dostanete buď pěšky z obrovského parkoviště u vesnice Lozovac nebo lodí/případně pěšky z městečka Skradin. Vodopád je mohutný, pěkný, dá se kolem něj procházet a na rozdíl od Plitvic je zde dovoleno koupání.

Druhá oblast se nachází v okolí vodopádu Roški slap. Kromě vodopádu, který je viditelný pouze z paluby lodi, můžete vystoupat k jeskyni Ozidana pečina nebo se projít kolem malých kaskád. Vše je opět přísně hlídáno strážci národního parku a bez vstupenky se nedá nikam projít. Mezi těmito oblastmi se můžete přesouvat autem nebo lodí po jezeře Visovačko se zastávkou na malém ostrůvku. Třetí oblast je od moře nejvzdálenější a asi nejméně zajímavá. Zahrnuje totiž klášter Krka a archeologickou lokalitu Burnum. Vstupné je možné koupit na každou oblast zvlášť, ale nejvýhodnější a zároveň nejdražší (200 Kn/os.) je koupit komplexní lístek, který platí na všechny zajímavosti. Kompletní ceník je k dispozici na oficiálních > stránkách <.

Jak to udělat po svém a zadarmo?

Nebyli bychom to my, kdybychom opět nevymysleli krásnou a hlavně levnou alternativu. Přijde nám lepší ušetřené peníze utratit v nějaké  hospůdce a tím podpořit drobné chorvatské živnostníky, než platit nechutně přemrštěné vstupné a podporovat tím státní organizace. A jak tedy zažít úžasné věci bez lidí a peněz? Je to jednoduché. Vyrazte k vodopádu Manojlovac. Ten se nachází v severní části NP, kam už moc lidí nezavítá. Auto zaparkujte na louce u silnice a vydejte se na vyhlídku (GPS: 44°0’53.394″N, 16°1’19.842″E). Až se pořádně pokocháte, vraťte se kousek zpět a po stezce scházejte dolů.


Cesta vás dovede k malé zřícenině. Boční cestičkou se dá slézt až přímo pod vodopád Manojlovac. Chce to jen trochu obratnosti. Burácející masa vody vás přesvědčí o tom, jakou má příroda sílu. Když se vrátíte zpět a od zříceniny se vydáte vlevo, projdete po vyšlapaných stezkách před další vodopády viditelné z vyhlídky. Odvážlivci se zase můžou vydat řekou proti proudu až téměř pod vodopád. Tady je ale třeba být opravdu opatrný, protože proud je dost silný. I když se nevydáte přímo pod vodopád, tak určitě nám dáte za pravdu, že vodopád Manojlovac rozhodně patří mezi nejkrásnější místa Chorvatska. Přírodních tipů máme už za sebou dost. Pojďme tedy poznat města.

Vyrážíme do měst

Zajímavých měst naleznete na pobřeží Dalmácie několik. Většinou jsou podobného charakteru a jejich poznávání není potřeba plánovat moc dopředu. Princip je jednoduchý. Stačí najít historické centrum, a pak už se jen toulat v úzkých uličkách. V Šibeniku zaparkujte zdarma u pevnosti Barone, odkud budete mít krásné výhledy na celé město. Okolo pevnosti sv. Michala sejděte uličkami do centra města ke katedrále sv. Jakuba. Procházku je fajn zakončit zmrzlinou na promenádě a máte hotovo. Pokud máte rádi spíše menší a klidnější městečka, pak navštivte Primošten. Malé centrum projdete za chvilku a budete mít spoustu času na koupání v krásném zálivu Primoštenska luka. Určitě se vyplatí vyjet autem na 170 metrů vysoký kopec Gaj se sochou Lorety (ochránkyně města). Jsou odtud nádherné výhledy na moře, město i západy slunce. A k tomu všemu si můžete dopřát šampaňské z místní restaurace.

Tip: V létě 2020 byl v Primoštenu na náměstí každý večer dvouhodinový koncert. Člověk nevěděl, jestli má dříve sledovat hudebníky, tančící turisty nebo umělce, kteří vytvářeli karikatury obličeje.


Na prohlídku města Trogir stačí bohatě dvě hodinky. Auto můžete zdarma nechat u paneláku na tomto místě (GPS: 43°31’15.479″N, 16°15’18.197″E). Zajímavou část města tvoří malé centrum postavené na ostrůvku. Ztrácejte se v uličkách, objevujte různá zákoutí a ochutnejte zdejší produkty, jako např. piroh se sýrem. Asi nejpěknější na celém městě je zvonice a barevné okenice některých domků.

Split

Jen 30 km jižněji se nachází druhé největší město Chorvatska – Split. Tady už je doprava o poznání složitější. Auto můžete při troše štěstí nechat zdarma v ulici Uvala Baluni (GPS: 43°30’9.621″N, 16°25’38.750″E) a vyrazit podél moře do centra. To nabízí kromě pěkných uliček i pozůstatky Diokleciánova paláce. Na informačním centru si vyzvedněte mapku, ať při své cestě nevynecháte žádnou zajímavost. Za vidění určitě stojí katedrála svetog Duje, podzemní palácová sklepení, Marmontova ulice nebo rybí trh. Až si projdete centrum, vystoupejte na vrcholek Telegrin (178 m). V horkém letním dni dá výstup po 300 schodech pořádně zabrat, ale určitě se to vyplatí. Bohužel je sem vjezd autům zakázán a člověk musí opravdu po svých. Nejkratší cestu budete mít z tohoto parkoviště (GPS: 43°30’37.047″N, 16°25’40.553″E). Krásných měst na pobřeží je opravdu hodně a nedá se říct, které je nejlepší. Každé má svou vlastní atmosféru, takže proč neobjevit všechna.


Tip: Na svých toulkách nezapomeňte prozkoumat i město Zadar.

Dinara aneb to nejvyšší nakonec

Na závěr jsme si nechali něco pořádného. Vždy, když jsme v nějaké zemi, rádi zdoláváme nejvyšší horu. V Chorvatsku je to 1831 metrů vysoký vrchol Dinara (alternativní název Sinjal), který se nachází v blízkosti hranic s Bosnou. Nenechte se zmást poměrně nízkou výškou, výstup dá pořádně zabrat i zkušeným turistům. Na vrchol vedou tři hlavní trasy. My jsme si vybrali stezku začínající v osadě Glavaš. Pokud půjdete jako my, čeká vás 7,5 km (v jednom směru) dlouhá túra nádhernou přírodou, po loukách, kolem pevnosti i salaše s ovcemi a s úžasnými pohledy na jezero Peručko. Nahoře vás učarují výhledy na okolní hory a při pěkném počasí uvidíte až do Bosny. Cestou není žádná možnost občerstvení a pouze jeden pramen, takže je potřeba se předem dobře zásobit. Taky je dobré dávat pozor na hady, kterých je v nikým nerušené přírodě hodně.


Po návratu si ještě udělejte zastávku u pramene řeky Cetiny (Cetina spring), který vyvěrá z hlubin země. Člověk se ve vodě pořádně ochladí, jelikož hloubka závrtu je okolo 150 m. Pro příjezd je potřeba počítat s užšími šotolinovými cestami, které jsou v Chorvatsku docela běžné. Výstupem na Dinaru bychom zakončili naše nejkrásnější místa Chorvatska. Níže jsme pro vás sepsali ještě několik praktických rad pro pohodový pohyb v okolí Jadranu.

Praktické rady a tipy

Silnice a řízení

Řízení v Chorvatsku není nijak zvlášť odlišné od ČR. Celou zemí se táhne opravená dálnice, která funguje na systému mýtných bran. Sto kilometrů jízdy vyjde přibližně na 40 kun, více informací o mýtném je k dispozici > zde <   Pokud se vydáte mimo dálnici, budete příjemně překvapeni volnými silnicemi. Výjimkou jsou akorát cesty v okolí turisticky navštěvovaných míst a Jadranská magistrála. Ta je v létě velmi vytížená a někdy je jízda o nervy. Především v sobotu, kdy se střídají ubytovací turnusy, je dobré očekávat kolony a počítat se zpožděním. Pojedete-li do hor nebo vnitrozemských oblastí, počítejte se silnicemi v různém stavu. Chorvatsko už je považováno za Balkán a podle toho taky vypadá. Některé hlavní tahy jsou na úrovni našich okresek a občas se stane, že asfalt bez jakéhokoliv varování skončí a přejde v šotolinovou cestu. Většinou ani není žádná jiná možnost, kudy to objet.

Koupání

Koupání u moře v Chorvatsku považuje mnoho Čechů za jedno z nejlepších na světě. Jaderské moře je totiž klidné, teplé a v Chorvatsku čisté. Díky mnoha ostrůvkům nedaleko pobřeží není tak rozbouřené a pořádné vlny skoro nepotkáte. Svůj surf tedy radši nechte doma. Na druhou stranu jsou klidné zátoky vhodné pro rodiny s dětmi a šnorchlování. „Horší“ je to s plážemi. Většina jich je totiž kamínková nebo oblázková. Na písek tady člověk narazí zřídka, ale taky se dá najít. Kdo má rád soukromí a skalky, ten si tu přijde na své. Celé pobřeží je totiž lemováno skalkami různých tvarů a velikostí. Při vstupu do vody je ale potřeba dát pozor na ježky, kteří jsou téměř všude.

Volné Kempování

Volné kempování je bohužel v Chorvatsku zakázané. Striktní zákaz je platný pro stany, obytná auta, a dokonce i pro spaní v normálním voze. Podle internetu to policie dost řeší, vybírá pokuty a posílá lidi do kempů. My jsme takto spali volně v osobním autě skoro 14 dní a nikdy jsme problém neměli. Ve vnitrozemí se dá najít vhodné místo skoro všude, a když je člověk šikovný, najde si prostor i u moře. Pro nocování tedy radíme dobře se schovat anebo využít široké nabídky kempů, případně ubytovacích zařízení. Samozřejmostí je nerozdělávání otevřeného ohně, na který jsou Chorvaté kvůli častým požárům háklivý.

Voda

S dobráním pitné vody může být někdy trochu problém. Městské kohoutky nejsou tak rozšířené a spousta pramenů značených v mapě je přes léto vyschlá. Na túrách je tedy potřeba se spolehnout sám na sebe a vzít si s sebou vodu do zásoby. Vždy se ale najde nějaké řešení, ať člověk nemusí dokupovat vodu z obchodu.

Kam dál?

Chorvatsko má toho hodně co nabídnout. Až poznáte popsaná místa, vydejte se např. na sever na Istrii nebo naopak na jih na Makarskou riviéru, nad kterou ční pohoří Biokovo. Odtud už to není daleko ke známému městu Dubrovník. Za návštěvu rozhodně stojí i sousedé Chorvatska a další země Balkánu. Objevte s námi úžasnou > Černou Horu <, > tři nejkrásnější místa Bosny a Hercegoviny < nebo divokou > Albánii <. Vydat se můžete také do Slovinska!

Mrknětě na naše video!

V Chorvatsku jsme byli už několikrát. Z našeho posledního > roadtripu < jsme vytvořili několik videí. Podívejte se, jak vypadají zmíněná místa a jak se žije dva týdny v autě.

Další díly naleznete na našem > kanále <

Sledujte nás na sociálních sítích