Nejzajímavější místa Katalánska

14. 11. 2020 Od Discovertheworldcz

Katalánsko je autonomní oblast Španělska, která je nám ze všech nejblíže. Naleznete zde nádherné vrcholy Pyrenejí, krásné pláže i historické památky. Na své si zde přijde opravdu každý. Ukážeme si, co vidět v Barceloně, kam vyrazit za koupáním nebo kde najít skvělou adrenalinovou ferratu. Přečtěte si, jaká jsou ta nejzajímavější místa Katalánska.

Barcelona

Centrem Katalánska je bezpochyby Barcelona. Tato tří milionová metropole (v aglomeraci) je známá nejen výborným fotbalovým týmem, ale také krásnými památkami architekta Gaudího. Hlavní turistickou atrakcí Barcelony je bazilika Sagrada Familia. Přestože ještě není úplně dostavena a celkový vzhled kazí okolní jeřáby, nadchne vás svou velkolepostí a neobvyklostí. Pokud se chcete podívat i dovnitř, budete muset vystát dlouhou frontu a zaplatit vstupné cca 20 eur/os. Lístek se dá koupit i > online <. Další památkou Antonia Gaudího je zakřivený dům Casa Milá (La Pedrera). Za poměrně vysoké > vstupné < si můžete budovu projít včetně muzea a vyhlídky na střeše.


Pokud chcete navštívit něco zdarma, vydejte se do Parku de la Ciatadella s přilehlým náměstím a Vítězným obloukem. U oblouku můžete v korunách palem pozorovat pestrobarevné papoušky a v parku si u jezírka ve stínu odpočinout od náročného jižního slunce nebo navštívit zoo. Nedaleko od parku se nachází Gotická čtvrť. Projděte si historické uličky nejstarší části města, ve kterých se nachází spousta barů a restaurací, ochutnejte španělský Vermut a skvělou Katalánskou kuchyni. Nezapomeňte se při ztrácení v uličkách zastavit u impozantní Katedrály de Barcelona. Vstup do ní je bohužel také mírně > zpoplatněn <.

Tip: Parkovat zdarma můžete v ulici Avinguda de l’Estadi podél olympijského stadionu na kopci Montjuic.

Vydejte se na nejrušnější ulici

Při návštěvě Barcelony rozhodně nevynechejte ulici La Rambla. Na této kilometr dlouhé promenádě naleznete různé trhy, spoustu pouličních umělců, možnosti občerstvení, a dokonce i erotické muzeum. Ulice je na jedné straně zakončena 60 m vysokým Kolumbovým památníkem a na opačné straně rušným Katalánským náměstím. Chcete-li vidět Barcelonu z výšky, vydejte se do Parku Güell. Uvidíte nejen krásné výhledy, ale také architektonické prvky architektka Gaudího. Velká část parku je zdarma, ale největší lákadla jsou v > placené zóně <. V ceně lístku 10 eur/os. je i doprava autobusem ze stanice metra Alfons X. Pokud se vydáte k parku autem, můžete zdarma parkovat přímo pod ním (přibližné GPS: 41°24’51.902″N, 2°9’21.028″E).


Druhou alternativou poznání Barcelony z výšky je kopec Montjuic. Dostanete se sem pěšky, autem nebo lanovkou. Kromě nádherných výhledů na město zde naleznete olympijský stadion, hrad Montjuic, a také Národní muzeum umění. Před muzeem je umístěna Magická fontána a kousek od ní je velký kruhový objezd s náměstím Plaça d’Espanya, které je jedno z nejvýznamnějších v Barceloně. V okolí města najdete také pěkná místa na koupání.

Pláže a koupání

Stačí popojet jen pár kilometrů za Barcelonu a dají se objevit krásné pláže, na kterých vůbec není narváno. Jedna taková (Platja de Garraf) se nachází ve stejnojmenné vesničce. Na písečné pláži si odpočinete od ruchu velkoměsta a moře je tu příjemně teplé. Pokud za přístavem projdete stezkou podél plotu, dostanete se na pěknou mini pláž, ze které se dá dobře šnorchlovat podél skály. Když budete mít štěstí, třeba uvidíte i chobotnici. Po silnici podél pobřeží pokračujte dál směrem na město Sitges. Cestou potkáte různé zapadlé plážičky, které jsou kousek od cesty. Krásná je např. Cala Morisca nebo Cala Forn. Městečko Sitges je pěkné přímořské letovisko, kde se můžete ubytovat a máte to odsud kousek na zmíněné pláže i do Barcelony. Samozřejmostí jsou pohodové městské pláže i promenáda, kam můžete večer vyrazit.

Zdejší pláže jsou písečné a moře má klidnější charakter. Pokud vás láká něco divočejšího, vyzkoušejte pobřeží Costa Brava (divoké pobřeží), které leží severně od Barcelony. Krásné pláže zde střídají příkré útesy a ostré skalky. Jedním z nejkrásnějších míst tohoto pobřeží je Národní park Cap de Creus.

Cap de Creus

Cap de Creus je pevninský výběžek, který se nachází jen kousek od hranice s Francií. Dostanete se sem po úzké silnici z městečka Cadaqués, které určitě stojí za prohlídku. Projděte si úzké uličky mezi bílými domky a nevynechejte dominantní kostel. Následně vystoupejte silničkou až k majáku Far de cap de Creus. Auto můžete v pohodě zaparkovat na velkém parkovišti a vydat se na obhlídku národního parku. Nejprve doporučujeme sejít stezkou ke skalní bráně (GPS: 42°19’2.578″N, 3°19’11.022″E). Jedná se už skoro o jeskyni, která se dá proplavat. Koupání mimo vyhrazené pláže je bohužel v národním parku zakázané. Když ale přijdete před 9 h ráno, nikdo vás při šnorchlování rušit nebude. Španělé totiž v tuto hodinu většinou ještě dospávají večerní párty.


Až si uděláte fotky, sejděte na některou z pláží, které jsou vidět od majáku. Lepší je ale pokračovat na opačnou stranu do malého zálivu Es Gentils. Tady začíná chodník, který vás provede po skalkách mezi bizardními skalními útvary. Ty tady vytvořil vítr vanoucí ze severu a je jen na vaší fantazii, co si pod různými tvary představíte. Promenáda podél moře má asi 1,5 km a vůbec nevadí si ji projít 2x. Zbytek dne pak můžete strávit na pláži a užívat si španělské moře. Až se ho dostatečně nabažíte, vydejte se do vnitrozemí. Nedaleko Barcelony je ve skalách umístěný nádherný klášter Montserrat.

Klášter Montserrat

Klášter leží nad městečkem Monistrol de Montserrat v nadmořské výšce cca 700 m. Možností, jak se ke klášteru dostat je více. Autem můžete dojet přímo až k němu, ale parkování je placené (cca 6,5 eur/den). Druhou možností je nechat auto zdarma u stanice Monistrol-Vila a vyjet nahoru zubačkou. Ke klášteru vede také lanovka, případně tady denně jede autobus z Barcelony. Všechny potřebné informace o dopravě naleznete > zde <. Nebyli bychom to my, kdybychom zase nenašli cestu, jak nic neplatit, a tak jsme auto nechali na volném parkovišti (GPS: 41°36’28.970″N, 1°50’17.108″E) a prošli se pěknou turistikou.

U kláštera budete mít pěkný výhled na okolí a samozřejmě se podívejte dovnitř. Vstup do baziliky je zdarma, ale člověk si musí vystát frontu, protože pouští omezené skupinky lidí. Vnitřek je krásný. Můžete se projít po obvodu baziliky, podívat se do hlavní modlitebny, a také se dotknout zlaté sošky Černé Madony. Po prohlídce kláštera vystoupejte k velkému kříži, odkud je krásný výhled na klášter a skály. Po cestě můžete jít dál až na vyhlídku u stanice lanovky Sant Joan. Kdo by neměl dost, může pokračovat na spoustu dalších vyhlídek a procházet podél kapliček mezi skalami. Můžete tak dojít až na panoramatický vrchol Sant Jeroni (1236 m).

Ferrata a hory

Pokud jste vyznavači adrenalinových sportů, máme pro vás jeden skvělý tip. Ferrata Feliz Navidad je jednou z nejtěžších na světě. Nachází se v horách u obce Áger a její obtížnost je E/F. Během několika převisů překonáte převýšení 80 m a výhledy budou parádní. Všechny potřebné informace k ferratě včetně videa naleznete > zde <. Zároveň je to odtud kousek do pořádných hor. Pyreneje jsou nádherné pohoří, které odděluje Pyrenejský poloostrov od Francie. Nabízí nespočet možností na turistiku a spoustu další aktivit. Vydáte se zdolat některý ze třítisícových vrcholků? Tak to jsou naše nejzajímavější místa Katalánska, níže jsou k dispozici praktické informace ke Španělsku.

Praktické informace obecně ke Španělsku

Španělské království je jednou z největších zemí Evropy. Na jeho objevení budete potřebovat spoustu času, a tak je lepší jej prozkoumávat po částech. Katalánsko je ideální oblastí, protože je k nám nejblíže. I tak je ale cesta autem dlouhá přes 2000 km a zabere dva dny. Možná je tedy lepší zkusit leteckou variantu a třeba si auto půjčit.

Doprava a parkování

Řízení ve Španělsku je docela pohodové. Nikam se moc nespěchá a pravidla se dodržují. Problém je akorát ve velkých městech (Madrid, Barcelona, Valencie) a velkých přímořských letoviscích (Málaga atd.), kde je velké množství aut a člověk se kolonami posunuje po kouscích. Většina dálnic je zpoplatněná, mýtné stojí přibližně 10 eur/100 km. Výjimkou jsou dálnice podél pobřeží, které jsou obvykle neplacené nebo nedaleko od nich vede silnice podobná dálnici, která je zdarma. Člověk se tak nemusí plahočit podél pobřeží. I když jsme objeli celý Pyrenejský poloostrov, tak s měřením rychlosti ze strany policie jsme se téměř nesetkali. Asi tu mají jiné věci na práci než přehnanou kontrolu nad dodržováním dopravních předpisů. Celkový stav silnic je dobrý a není třeba se ničeho bát.

Při parkování je třeba být trpělivý a připravit se na hledání místa. Když ale člověk chvilku krouží kolem, tak se něco najde. Obvykle platí to, co všude, že volné místo je paradoxně nejblíže k pláži nebo památce. Občas se na parkovištích objeví samozvaní správci, kteří „řídí“ provoz i parkování a za nalezení místa chtějí cca euro. Je jen na vás, jestli si od něj necháte poradit a zaplatíte mu. Nás to po pár zaparkování přestalo bavit a neplatili jsme nic. Sice se netvářili nadšeně, ale autu se nic nestalo.

Pláže a koupání

Pláže jsou ve Španělsku krásné a každý si tu najde to své. Od útesů, přes skalky až po nádherné písečné plážičky. Většina z nich, hlavně u letovisek, je přeplněná lidmi a slunečníky. Člověk musí trochu hledat, aby našel osamocenou pláž. Nejlepší je vyrazit na nuda pláže, které jsou většinou bokem. Nikomu nevadí, když jste na nich v plavkách a budete mít větší klid. Na pláže a vlastně kamkoliv doporučujeme vyrazit ráno (třeba v 9 h). Španělé jsou oproti nám „opoždění“, v tuto hodinu ještě dospávají noční život a na pláže vyrážejí až kolem 11. Můžete tak v pohodě najít místo na zaparkování i „plážení se“.

Moře je v Katalánsku a Valencii teplé a pohodové, čím se člověk blíží Gibraltaru, tím je studenější. Občas jsme měli problém s medúzami, kdy jich připlavali tisíce, udělal se z nich pás a do vody se nedalo vůbec vlézt. Na západě Španělska je Atlantický oceán dost studený i v létě. Zdejší vlny jsou možná ideální pro surfování, ale pro koupání moc ne. Navíc je to dost často zakázáno vyvěšením červené vlajky. V Biskajském zálivu na severním pobřeží Španělska je situace klidnější a voda teplejší.

Ostatní

Kempování ve Španělsku nikdo moc neřeší. Vždy jsme spali volně na plážích a parkovištích v autě nebo ve stanu a nikomu jsme nevadili. Na vybraných parkovištích to ale může být zakázáno a policie to občas přijede zkontrolovat. S bezpečností to bylo celou dobu fajn, nikde jsme nemuseli nic řešit. Španělé jsou milí a pohodoví, občas trochu temperamentní. Zajímavý je jejich noční život, kdy všichni rádi navštěvují bary, restaurace a posedávají po ulicích. Podle toho to taky ráno ve městech vypadá. Na ulicích je špína, smrad a odpadky, a tak je lepší s ranní prohlídkou města chvíli počkat, než se odpadky posbírají a ulice spláchnou vodou.

Poslední oblastí je jídlo. Španělská kuchyně je výborná, spoustu názvů budete určitě znát. Určitě ochutnejte Paellu, Tapas nebo nějakou Tortillu. Zajímavé jsou také zdejší sýry a hlavně šunky. U moře nevynechejte ryby a mořské plody, které se dají koupit i na trzích. S dobráním pitné vody si není třeba dělat starost. Téměř v každém městě je několik kohoutků.

Kam dál?

My jsme Španělsko navštívili v rámci našeho roadtripu kolem Pyrenejského poloostrova. Pokud máte jako my více času, objevte další nádherná místa Španělska. Za vidění určitě stojí teplé > jihovýchodní pobřeží < nebo > severní pobřeží <, které je krásně zelené. Z Pyrenejského poloostrova se určitě vydejte do > Portugalska <, které je obklopeno Atlantickým oceánem. Dalším sousedem Španělska, a zároveň Katalánska je horami sevřená Andorra nebo francouzská > Okcitánie <.

Mrkněte na naše video!

Katalánsko jsme navštívili v rámci naší cesty kolem Pyrenejského poloostrova. Z dvouměsíční “expedice” jsme vytvořili > článek < a naše první amatérské video. Obsahuje spoustu záběrů ze Španělska a mnoho dalších.

Pro další videa klikněte na náš youtube > kanál <.

Sleduj nás na sociálních sítích