Nejkrásnější místa Švýcarska

29. 6. 2020 Od Discovertheworldcz

Švýcarsko je nádherná a vyspělá země, která nabízí krásná jezera, alpské vrcholky, malebná města i luxusní prostředí. Celá země je protkána hustou sítí železnic, silnic, lanovek, zubaček a všemožných tratí, pomocí kterých se lze dostat i do těch nejodlehlejších míst. Naleznete tady jedny z nejvyšších hor v Evropě, divoké řeky, čistá jezera na koupání, ale i moderní města. Jako vždy jsme pro vás připravili spoustu tipů a užitečných informací. Objevte v našem článku ta nejkrásnější místa Švýcarska.

Pro toho, kdo hledá praktické tipy a rady jsme připravili na konci článku několik užitečných informací. Dovíte se potřebné informace k cestování autem, kempování a spoustu dalších.

Krásných míst je ve Švýcarsku nespočet. Pojďme se tedy podívat, kam vyrazit. Jako první pro poznávání zvolte Luzern a jeho okolí.

Luzern a okolí

Luzern je krásné město a dobrá základna pro poznávání okolí. Největší raritou je zdejší zakřivený kapličkový most (Kapellbrücke), vedoucí přes řeku Reuss. Jinak má město vše, co můžete očekávat od švýcarského města. Čisté jezero s promenádou po jeho břehu a panoramatem hor v pozadí, blankytně modrou řeku tekoucí centrem a několik obchůdků se suvenýry. Nechybí ani výlohy s luxusními kabelkami, jejichž cena několikrát převyšuje běžnou výplatu. My jsme ale přijeli především za horami, takže se dlouho nezdržujeme a pokračujeme k dalšímu místu.

Tip: Parkovat můžete např. zde: 47°3’20.508″N, 8°18’54.670″E. Jedná se o klidné místo, u kterého je i kohoutek s pitnou vodou. Parkoviště je sice placené, ale když jsme tam hodinku stáli, nikdo si nás nevšímal. Ve Švýcarsku se spíše spoléhá na svědomitost občanů, protože tam není ve zvyku porušovat daná pravidla.

Skvělým místem pro začátek hor je vrchol Pilatus. Z vyhlídkových teras budete mít jezero Vierwaldstättersee, Luzern a okolí jako na dlani. Vydat se sem můžete buď pěšky nebo lanovkou z Luzernu. Nejlepší volbou je ale ozubnicová železnice z obce Alpnach, jejíž sklon je největší na světě a místy dosahuje až 48 %. Zpáteční jízdenka pro dospělého stojí 72 franků a lístek je možné kombinovat na lanovku i zubačku. Více informací o jízdném naleznete > zde <.

Další skvělé horské místo je vrchol Titlis (3238 m). Na samotný vrchol, jehož svahy pokrývá ledovec, se nejlépe dostanete od horní stanice lanovky a výhledy opravdu stojí za to. Cestou určitě překonejte strach a vydejte se na nejvyšší visutý most na světě. Lanovka vyjíždí z obce Engelberg a zpáteční jízdenka stojí 96 CHF. Díky množství mezistanic se dá jízda opět různě kombinovat s turistikou a ceny jsou odlišné podle délky projetého úseku. Aktuální ceny lanovek naleznete > zde <. Kdo by chtěl výrazně ušetřit, může se vydat jenom do půlky cesty k jezeru Trübsee. Kolem jezera vede příjemná procházka a výhledy jsou nezapomenutelné.

Bern a Bernské Alpy

Údolí Lauterbrunnen

Bernské Alpy jsou jedním z nejkrásnějších švýcarských pohoří. Nachází se tady několik čtyřtisícových vrcholů a asi nejlákavější údolí Švýcarska. Ve městě Interlaken sjedeme z dálnice a údolím přijedeme do centra dění, Lauterbrunnenu. Tady máme mnoho možností na výběr. Asi nejznámější a nejvyužívanější je výjezd zubačkou do legendární stanice Jungfraujoch, která je položena nejvýše v Evropě (cca 3500 m). Leží kousek od stejnojmenného sedla a nad ní je postavena observatoř Sphinx.

Jungfraujoch

Už samotná cesta zubačkou je zážitek. S přestupem ve stanici Kleine Scheidegg a dvěma aklimatizačními zastávkami vám jízda zabere skoro 2 h.  Zajímavá je jízda uvnitř severní stěny Eigru, která je jednou z nejvyšších v Evropě a je výzvou i pro zkušené horolezce. Celá horní stanice je vybudována ve skále a nadchne vás od samého začátku. Výtahem vyjeďte na terasu, ze které můžete obdivovat alpské velikány. Dále můžete navštívit ledovcový sál, jen tak se projít po ledovci, nakupovat suvenýry nebo využít nabídky občerstvení. Místo je to suprové, ale přijde pěkně draho. Zpáteční jízdenka v sezóně stojí cca 214 CHF. Více info o trasách a jízdenkách naleznete > zde <.

Schilthorn

Druhou hlavní možností, kam z údolí vyrazit je známý kopec Schilthorn (2973 m), ze kterého na lyžích ujížděl agent James Bond ve filmu Ve službách Jejího Veličenstva. Nahoře je otáčecí restaurace, odkud budete mít panoramatický výhled. Na vrchol se můžete dostat pěšky nebo samozřejmě lanovkou. Zpáteční jízdenka ze Stechelbergu vás bude stát 108 CHF (více info > zde <). Nezapomeňte se cestou zastavit ve stanici Birg a projít si adrenalinový Thrill Walk.

Tip: Cestujete s dětmi? Vyřiďte jim na nádraží tzv. Junior-Karte. Za 30 CHF mohou vaše děti ve věku 6-15 let včetně jezdit celý rok po Švýcarsku neomezeně. Na 3. a další dítě je dokonce karta zdarma. Podmínkou je, že pojedou ve vašem doprovodu. Kartu lze zakoupit na kterémkoliv nádraží.

Další krásná místa v údolí

Nechce se vám utrácet tolik peněz nebo šlapat příliš vysoko? Nevadí, okolí Lauterbrunnenu se dá poznat i levně. Ze Stechelbergu se pěšky nebo lanovkou vydejte do malebné horské vesničky Mürren, ze které vyjdete ke stanici Allmendhubel. Odtud se vám naskytne nádherný výhled na čtyřtisícové zasněžené velikány Eiger (lovec), Mönch (mnich) a Jungfrau (panna). Podle pověsti sedí mnich uprostřed, aby hlídal pannu před lovcem. Cestu zpět si nadšenci mohou zpestřit ferratou, která začíná v Mürrenu za tenisovými kurty. Když se vrátíte zpět k autu, můžete za 11 CHF/os. navštívit divoké vodopády Trümmelbach, za kterými vystoupáte uvnitř skály.

Tip: V celém údolí není jediné volné místo, kde by se dalo volně kempovat nebo přespat v autě. Všechna parkoviště jsou placená a přes noc uzavřená. Dokonce i louky jsou oplocené, aby se na ně nedalo v žádném případě najet. Zkuste jako my poprosit místní, zda by vás nenechali přespat ve stanu na louce za domem. Obecně Švýcaři nejsou moc přátelští, ale třeba budete mít štěstí.

Soutěska Aaresschlucht a Reichenbašské vodopády

Zdá se vám to na jedno údolí příliš mnoho a máte pocit, že to nemůžete nikdy všechno stihnout? To ještě nevíte, co přijde dál. Opustíme vysoké hory a sjedeme k řece Aare. Čeká na nás soutěska Aaresschlucht u města Meiringen. Jeden a půl km dlouhá stezka vede lávkami a ve skále nad rozbouřenou řekou. Za 9 CHF/os. je to pěkná podívaná a také vhodná varianta na schování při špatném počasí. Pokud nebudete mít na konci soutěsky zajištěny odvoz, budete se muset vrátit stejnou cestou zpátky. Nemusíte se bát, projít soutěskou 2x se neomrzí.

V podstatě naproti soutěsky jsou nenápadně schované Reichenbašské vodopády (Reichenbach Falls). Tento 90 m vysoký vodopád vás určitě nadchne. Mimo jiné také tím, že tady svedl slavný detektiv Sherlock Holmes svojí poslední bitvu s profesorem Moriartym. K vodopádu se můžete dostat lanovkou, ale lepší je si vyjít pěšky a cestou se stavit na místo, kde došlo k údajnému střetu.

Zajímavá města Bernských Alp

Pokud budete pokračovat po proudu řeky Aare, dovede vás až do Bernu. Cestou udělejte zastávku v městečku Thun, kde mají pěkný hrad. Otužilci se mohou přidat k místním dětem a nechat se unášet silným proudem řeky. Hlavní město Švýcarska Bern rozhodně nepatří k těm největším, a možná proto je tak malebné. Na prohlídku vám bude stačit půl den. Projděte si historické centrum a z mostu Nydeggbrücke pozorujte medvědy ve svém parku. Vedlejší mostík Untertorbrücke je zas vhodný pro focení.

Co takhle se vydat i na jižní stranu?

Doposud jsme se věnovali pouze jedné straně Bernských Alp. Pojďme se podívat i na tu druhou. Zajímavé možnosti nabízí středisko Bettmeralp. V nadmořské výšce 2000 m můžete využít procházek kolem jezera, vyšplhat někam na vrchol nebo pozorovat ledovcový splaz Aletschgletscher. Do střediska Bettmeralp se lanovkou dostanete přibližně za 10 CHF/os. Více o jízdném k dispozici > zde <. . Dobrodružné povahy se mohou vydat na nedalekou ferratu u přehrady Gibidum (Stausee Gibidum). Nás zaujala ferrata na vrchol Daubenhorn (2942 m), na kterou se nastupuje z obce Leukerbad. Je třeba se ale pořádně připravit. Komu se nechce lézt, může si vyjít/vyjet k horní stanici lanovky a projít se k jezeru Daubensee. Cena zpáteční jízdenky je 36 CHF/os., více informací > tady <. Výhledy od horní stanice lanovky jsou pěkné a člověk si ani neuvědomuje, že už kouká na jiné pohoří – Walliské Alpy

Pohled od stanice lanovky Gemmipass, dole leží vesnice Leukerbad

Walliské Alpy

Walliské Alpy leží na švýcarsko-italské hranici a zahrnují nejvyšší vrcholy Švýcarska. Největší ikonou je bezesporu hora Matterhorn (4478 m). Charakteristický tvar této hory je tak slavný, že je podle něj tvarována známá čokoláda Toblerone. Pokud chcete Matterhorn vidět, nejlepší bude vypravit se do střediska Zermatt. Tady je ale normálním turistům vjezd autem zakázán. Je třeba zaparkovat v městečku Täsch a odtud pokračovat vlakem. Parkovišť je tady opravdu spousta ceny se pohybují od 10 CHF/den. Zpáteční jízdenka na vlak do Zermattu stojí 16,4 CHF/os. (kompletní ceník > zde <).

Matterhorn – klenot Švýcarska

Z Zermattu máte jako vždy mnoho možností, kam vyrazit pěšky nebo lanovkou. Nám se osvědčilo vyjít na kopec Gornergrat (3136 m). Odtud je nádherný výhled na čtyřtisícové vrcholy masivu Monte Rosa, kterému kraluje nejvyšší hora Švýcarska Dufourspitze (4634 m). Když budete mít štěstí, mrak ustoupí a odhalí vám protilehlý Matterhorn. Vyšlápnout si na Gornergrat je opravdu zážitek. Při pěkném počasí ta námaha stojí zato. Nemusíte ale zoufat, důmyslní Švýcaři sem opět postavili zubačku. Jednosměrný lístek vyjde na 51 CHF/os. Trasu můžete různě kombinovat podle vašich sil a dostupných mezistanic. Aktuální ceník je dostupný na > této adrese <.

Tip: Do Zermattu se dá dojít i pěšky. Trasa vede po asfaltce a má asi 6 km. Paradoxně vás bude míjet nekonečné množství aut, které sem mají ze záhadného důvodu povolení k vjezdu. Stopovat se nám nepovedlo, Švýcaři nejsou moc přátelští.

Výhled z Gornergratu, v pozadí masiv Monte Rosa s nejvyšší horou Švýcarska – Dufourspitze

Už je na vás těch hor a lanovek moc? Žádný problém, Švýcarsko má pořád co nabídnout. Zajeďte si odpočinout k Ženevskému jezeru.

Okolí Ženevského jezera

Hned při pohledu na okolní města zjistíte, že je něco jinak. Tady totiž poprvé poznáte vícejazyčnost Švýcarska. Doposud jsme se pohybovali v německy mluvící oblasti. Nyní se přesouváme do francouzsky mluvící části země. Samotná Ženeva i stejnojmenné jezero leží z části ve Francii. Není se tedy čemu divit, že se zde mísí jazyky i kultury. Ženeva je pěkné moderní město. Můžete se zastavit např. u Paláce národů, před kterým je na náměstí památník Broken chair. Spíše než památky je ale hezčí procházet se po promenádách podél jezera s výhledem na známý 40 m gejzír nebo se vykoupat na některé z pláží. V létě jsou švýcarská jezera v nižších polohách krásně vyhřátá a budete si připadat jako u moře.

Podél Ženevského jezera je několik míst k zastavení. Např. v Lausanne můžete navštívit katedrálu a olympijské muzeum, kde má sochu i náš Emil Zátopek. Na procházku podél vody jsou vhodná lázeňská města Montreux a Vevey. Vevey je proslavené tím, že zde pobýval Charlie Chaplin, a také díky firmě Nestlé. Když už jsme u čokolády, tak proč se nezajít podívat na její výrobu? V nedalekém městečku Broc můžete navštívit čokoládovnu Maison Cailler. Za 15 CHF/os. (děti do 16 let v doprovodu dospělého zdarma) se dozvíte zajímavé informace o zdejší výrobě čokolády a ochutnávka je samozřejmostí. Na závěr můžete v obchůdku zakoupit sladké suvenýry domů za příznivé ceny.

Tip: Čokoládu můžete ochutnat také v muzeu čokolády od firmy Alprose, u městečka Ponte Tresa nedaleko Lugana. Vstupné je 5 CHF/os.

V ochutnávání lahodných švýcarských produktů nepřestáváme pokračovat. Hned za rohem je totiž městečko Gruyères. Poté co odstavíte auto a projdete kolem malebných domků až k hradu, skočte si na drink do baru Griger. Tvůrce Vetřelce zde zanechal několik nestvůr a atmosféra je ďábelská. Hned naproti je i muzeum. Hlavní zdejší surovinou je sýr Gruyères. V místních hospůdkách můžete ochutnat jak samotný sýr, tak i mnoho sýrových pokrmů.

Lugano a okolí

Již máme za sebou německy i francouzsky mluvící část Švýcarska a nyní je čas na italskou. Ta se nachází v okolí města Lugano. Město Lugano leží téměř u hranic s Itálií a má toho hodně co nabídnout. Můžete si projít historické centrum, krásný park nebo jen tak brouzdat po promenádě podél jezera. Budete si připadat jako u moře. Za návštěvu také rozhodně stojí homole San Salvatore (912 m), která se tyčí nad městem. Z vrchu je panoramatický výhled, vidíte celé město, jezero Lugano obklopené horami i Itálii. Vyjít sem můžete buď pěšky, vyjet lanovkou nebo dokonce vylézt ferratou. Zpáteční lístek na vrchol vyjde na 30 CHF (více info > zde <). Jezero si můžete užít také přímo. Buď koupáním nebo lodním výletem. Možností je spousta, vydat se můžete např. do rybářské vesničky Gandria.

Lugano má také krásné okolí. Z měst můžete navštívit nedaleké Locarno s pěknou vyhlídkou u kostela nebo město Bellinzona s třemi hrady, které jsou památkami Unesco. Pokud vás láká příroda, vydejte se do údolí Verzasca. Starobylé vesničky s kamennými domky, nádherně čistá řeka, kolem které vede turistická značka a přehrada s nejvyšší hrází v Evropě vás určitě nadchnou. Odvážíte se na bungee jumping z 220 m vysoké hráze, ze které skákal James Bond ve filmu Golden eye? Kdo je spíše pro klidnější zábavu, může vyrazit do botanické zahrady na ostrově Brissago nebo do muzea Swissminiatur u obce Melide. Ve zmenšené podobě zde uvidíte spoustu švýcarských míst, která jste doteď navštívili a k tomu mnohem více. Navíc se na jezero a město Lugano podíváte zase z jiné strany.

Přehradní hráz v údolí Verzasca s bungee jumpingem

Tip: Aspoň jednu trasu do Lugana jeďte přes kousek Itálie kolem známého jezera Lago di Como a přes středisko Svatý Mořic (Sankt Moritz). V místě, kam jezdí lyžovat britská královská rodina a mnoho dalších boháčů, se asi neubytujete, ale je pěkné si tady udělat zastávku a krátkou procházku. Milovníci luxusních aut si zde určitě přijdou na své.

Tak to by byla nejkrásnější místa Švýcarska podle nás. Pokud se vydáte do jiných oblastí, také určitě nebude zklamáni. Níže pro vás ještě máme obecné informace ke Švýcarsku.

Praktické informace ke Švýcarsku

Silnice a řízení

Do Švýcarska se asi nejlépe dostanete autem. Z Ostravy překonáte 1200 km do Bernu za přibližně 12 h. Nejvýhodnější a nejrychlejší trasa vede přes Německo rovnou do Švýcarska, přičemž dálnice jsou krom ČR zpoplatněny až ve Švýcarsku. Dálniční známka je dostupná pouze roční a stojí 40 franků. Pro urychlení cesty je vhodné ji koupit a dálnice využít. Skrz desítky tunelů a mostů ušetříte spoustu času a nebudete muset přes hory. Pokud zvolíte trasu mimo švýcarské dálnice, je dobré počítat s překonáním několika horských průsmyků a sedel. Cesta se sice časově prodlouží, ale výhledy na zasněžené kopce stojí zato.

S kvalitou silnic si není třeba dělat starosti. I když překonávají nadmořskou výšku 2 000 m, jsou v dobrém stavu a jízda je parádní. Samotné řízení je také pohodové, Švýcaři dodržují pravidla provozu a nikam se neženou.

Ubytování a kempování

Švýcarsko bohužel není příliš vhodné pro volné kempování nebo vanlife. Pravidla jsou tady docela přísná a místním se jejich nedodržování vůbec nelibí. Také parkoviště jsou většinou placená a v hlubokých údolích není moc prostoru pro zastavení na spaní. O rozdělání stanu vedle auta ani nemluvě. Budete buď muset být velmi kreativní jako my, nebo zvolit nenápadné auto na spaní, případně využít široké nabídky ubytování. Kempy jsou samozřejmě k dispozici také. Na druhou stranu můžete od této země očekávat 100 % kvalitu, čistotu a nádheru. Výsledkem jejich pravidel je opravdu čistá příroda, preciznost a ohleduplnost.

Ostatní

Ceny jsou samozřejmě mnohem vyšší než u nás. Když člověk trochu hledá, dá se najít i něco přijatelnějšího, ale nám se vždy osvědčilo dovézt si vlastní jídlo. Pokud chcete ochutnat něco místního, vyzkoušejte sýrové pokrmy – fondue nebo raclette. Lákavé jsou také pokrmy z hovězího masa, ryby a různé druhy uzenin.

Počasí ve Švýcarsku je v nížinách podobné tomu našemu. Zajímavé jsou letní teplotní rozdíly, kdy díky lanovek a odlišných nadmořských výšek můžete během pár hodin vyjet z tropických teplot do zimy a sněhu. Kupodivu je Švýcarsko příjemné i na koupání. Řeky tekoucí z hor jsou sice ledové, ale jezera v nížinách si drží stálou pohodovou teplotu. Není nad to si po návratu z túry zaplavat třeba v Ženevském jezeře.

Dovolená ve Švýcarsku určitě nebude patřit k těm nejlevnějším. Vždy se dá ale najít nějaká zlatá střední cesta nebo se všude vydat zdarma po svých. Také ubytování je možné určitě sehnat levněji, případně přespat někde na tajno v autě. Hledání míst bude ale složitější. Ať už se ale rozhodnete jakkoliv, určitě vás Švýcarsko nadchne a nebudete litovat.

Kam dál?

Až si projedete Švýcarsko, podívejte se i do další úžasných zemí. Nás třeba zaujalo Rakousko, kde má člověk spoustu možností > adrenalinových ferrat <. Za návštěvu rozhodně stojí také sousední > Francie <. A pokud chcete zažít něco netradičního, > podívejte se < do národního parku Lake District v Anglii!

Mrkněte na naše video

My jsme Švýcarsko navštívili v rámci naší cesty kolem Pyrenejského poloostrova. Z dvouměsíční „expedice“ jsme vytvořili > článek < a první amatérské video. Obsahuje spoustu záběrů z Provence a mnoho dalších.

Pro další videa klikněte na náš > kanál <

Sleduj nás na sociálních sítích