Tří denní přechod Jeseníku a Králického Sněžníku

18. 5. 2020 Od Discovertheworldcz

Protože koronavirová situace stále přetrvávala, rozhodli jsme se, že podnikneme nějaký krátký přechod po Česku. Prvně jsme měli v plánu projít Javorníky, ale jelikož byly uzavřené hranice a trasa by vedla 11 km po Slovensku, tak jsme na poslední chvíli vymysleli nový plán. Beskydy už máme křížem krážem prošlé, a proto jsme zvolili přechod Jeseníku a Králického Sněžníku.

Pro toho, kdo má rád praktické tipy a rady jsme připravili na konci článku několik užitečných informací. Dovíte se tak, jak ideálně přejít Jeseníky s Králickým Sněžníkem, kde dobrat vodu nebo kde se dá nocovat.

Časová osa

  1. den: Motorest Skřítek → Rozcestník Pod Bílým sloupem (↑ 950 m, ↓ 670 m; 24,5 km)
  2. den: Rozcestník Pod Bílým sloupem → Rozcestník Nad Aloisovým pramenem (↑ 770 m, ↓ 980 m; 24 km)
  3. den: Rozcestník Nad Aloisovým pramenem → Staré Město pod Sněžníkem (↑ 890 m, ↓ 1330 m; 23 km)

Přechod Jeseníku a Králického Sněžníku

Děláme si prodloužený víkend a vyrážíme v pátek v 8:30 autobusem, který nás veze z Ostravy (Svinov – nádraží) až rovnou na místo odkud vycházíme (motorest Skřítek). Po zelené vycházíme na vrchol Pecný. Už prvních pár kilometrů je jasné, kdo má a kdo nemá formu :D. Zatímco Kuba si šlape jako by nic, já trpím. Těžký batoh tomu zrovna nepřidává. Od Jelení studánky pokračujeme po červené značce až k Ovčárně. Než abychom zbytečně obcházeli vrchol Pradědu po cestě, volí Kubík rychlejší cestu po sjezdovce. Na vrchol se vyškrábeme, ale s pocitem, že nejsme ani v půlce cesty, to jsou kruté vyhlídky. Dlouho se nezdržujeme, neboť nahoře dost fouká, a tak pokračujeme směrem na Švýcárnu, kde u pramene dobíráme vodu.

Noc za Červenohorským sedlem

V Červenohorském sedle mě bolí nohy tak, že přemýšlím jestli zvládnu další krok. Čekají nás ještě poslední 2 km, ale šlapu z posledního. Nakonec se Kubík slituje a po kilometru nacházíme pěknou planinku na spaní. A je rozhodnuto. Stavíme si stan a malé ohniště, na kterém opékáme špekáčky. Už je zase dobře. Najezená Míša rovná se spokojená Míša. Ačkoliv víme, že se oheň na divoko rozdělávat nesmí, tak pro přežití se rozdělat může ne? Aby nám bylo teplo a hlavně veselo, vzali jsme i trochu kořalky. Naštěstí noc je teplá a i my tím pádem jsme taky v teple. Popravdě jsem si tajně přibalila deku, kdyby mě náhodou v noci přepadla zima.


Ráno vychází sluníčko a nám se nechce ze spacáků. Poleháváme do 9, ale je čas jít. Všechno balíme a taky po sobě všechno uklízíme. Když dorážíme k Vřesové studánce s pramenem, potkáváme další přechodáře a vlastně jsme rádi, že jsme tady ani nedošli, neboť bylo plno. Nabíráme vodu a pádíme dál. Kubík je značně unaven (večer bylo veselo), ale šlape jako drak, což nechápu, protože já na jeho místě zvracím celý den a nehnu se z postele. Čeká nás vrchol Keprník, který má 1423 m a po cestě začíná sněžit. To je dobrý fór, neboť s tím jsme nepočítali a pláštěnky nechali doma. Tam je jim dobře. Ale nakonec to není tak divoké. Z Keprníku jsou pěkné výhledy, ale taky nepěkně fouká. Sbíháme na chatu Šerák, kde mají otevřený stánek a prodávají pivo a limonády. Na jednu limonádu zastavujeme, ale zima nás žene dál.

Z Jeseníků na Králický Sněžník

Jdeme pořád po červené přes Ramzovou, kde v turistickém přístřešku dáváme pauzu na oběd. Už to zase začíná být kruté a tvrdá asfaltka v Petříkově není zrovna příjemná. Puchýř na polštářku se mi zvětšuje snad každým krokem a chodidla mám jako v ohni. A ono začne poprchávat. Teď mi jen běží hlavou, jaká vlastně měla být předpověď. Ale v tu nacházíme Císařskou loveckou boudu s krbem. A ještě dokonce se žhavým krbem. To bylo jasné znamení. Hned toho využíváme a vaříme si kávu i čaj. Už se mně odsud nechce vůbec. Ale vím, že bychom další den nestíhali vlak, a tak musíme stáhnout ještě pár km.

Stanování na hranici s Polskem

Náš cíl je dojít nad Aloisův pramen a taky se nám to daří. Místo na spaní i na uvaření večeře si hned nacházíme. Akorát ta zima je horší a otravnější než včera. Chvíli se hřejeme u ohně. Do spacáků se nám nechce, ale je třeba ráno vstávat brzo. Mě je obecně zima pořád, ale když jste venku v mínusu tak je vám zima oprávněně. Jenže Kuba moje zahřívání o něj neoceňuje, neboť pak nemá osobní prostor. To je vám ale noc. Od 4 ráno se klepu jak ratlík a modlím se blízkého rána a času vstávání.

Vzhůru na Králický Sněžník

Vstáváme, balíme, jíme a pomalu vycházíme. Čeká nás poslední vrchol a posledních 23 km. Cesta na Králický Sněžník začíná v pohodě. Jdeme z kopce a ubíhá to rychle. V Kladském sedle, to je lehce vyhrocené, neboť je to na hranicích s Polskem a to hranice neotevřelo. Všude jsou policejní pásky a zátarasy. Doufáme, že nás nikdo nevyhodí z cesty, protože občas trasa vede Polskem občas Českem. Nakonec je všechno v pořádku, až na to závěrečné stoupání. Jdeme po zelené a cesta je podmáčená, takže se chvíli zdržujeme.

Tip: Zajímavá vás, jak některá místa vypadají? Mrkněte na naše video pod článkem.

Na Králickém Sněžníku jsme teprve po druhé, takže je to pro nás docela neobjevené místo. Je tu pěkně a hlavně jde krásně vidět, co všechno jsme ušli. Děláme pár fotek se sochou slůněte a zase pospícháme. Tentokrát to je trochu napjatější, protože potřebujem stihnout vlak. I tak si nacházíme prostor na kávu a čaj. Jenže pak už nám nezbývá moc času a my musíme poslední 3 km utíkat. Dokonce čas pěkně stahujeme a ještě několik minut čekáme na bus, protože vlak má výluku. Horší je zase nasadit na veřejnosti roušky, když jsme se teď tři dny pohybovali volně bez nich. Přechod Jeseníku a Králického Sněžníku se povedl a myslím, že můžeme být nad míru spokojení. Ušli jsme 72 km.


Praktické info:

Trasa:

Nacházíme se v pohoří Hrubý Jeseník a Králický Sněžník a možností kam se vydat je mnoho. My jsme si zvolili trasu od motorestu Skřítek, přes vrcholy Praděd, Keprník, Chlupenkovec a Králický Sněžník až do Starého města pod Sněžníkem. Délka trasy je cca 72 km a zabere 3-4 dny. Záleží, jak si to naplánujete a kolik máte sil. V tomto pohoří se dá v pohodě zvládnout 20-25 km za den. Trasa vede střídavě po lesních cestách, turistických stezkách, a také pár km po asfaltu. Občas nevynecháte ani dřevěnou lávku přes rašeliniště.

Celkově je terén naprosto jednoduchý a bezproblémový. Na hřebeni Jeseníku vás budou doprovázet nádherné výhledy, v pohoří Králický Sněžník budete spíše v lesích a pořádné výhledy vás budou čekat až na nejvyšším vrcholu.  Myslím, že můžeme tvrdit, že jsou tady u nás v Česku nejlépe značené trasy na světě, a proto byste se neměli nikde ztratit. Vzhledem k povaze trasy a četnosti chat je tento přechod ideální pro začátečníky.

Možností, jak přechod pohoří uchopit je více. Můžete zvolit pouze samostatný přechod Jeseníku ze Skřítku do Ramzové, nebo místo na Skřítku začínat až na Ovčárně, kam za normálních okolností jezdí bus. Také přechod Králického Sněžníku se dá udělat trochu lépe. Z nejvyššího vrcholu můžete po hranici s Polskem pokračovat dál po červené přes rozhlednu Klepáč až do Horní Moravy nebo obce Králíky. My jsme tuto variantu nemohli uskutečnit kvůli špatnému spojení domů.

Doprava:

K motorestu Skřítek se nejlépe dostanete autobusem (např. z nádraží Ostrava Svinov jede 2 a čtvrt hodiny přímý autobus). Ze Starého Města p. Sněžníkem je nejlepší jet vlakem směrem na Olomouc, ale pozor moc často nejezdí. Pokud se rozhodnete pro přechod pouze jednoho pohoří, pak vám z Ramzové jede přímý vlak do Olomouce.

Ubytování a stravování:

Na trase je několik chat s možností ubytování, a také pár přístřešků. Spaní ve vlastním stanu je v ČR v CHKO sporné. Teoreticky můžete přespat jednu noc, ale nesmíte kempovat. V pořádku je bivakování.

Turistické přístřešky aneb místa, kde všude se dá spát:

  • pod bílým sloupem je malý přístřešek s lavičkou a stolem (a všude na planinkách se dá pohodlně uvelebit)
  • v kapličce Vřesová studánka
  • Ramzová turistický přístřešek
  • Císařská lovecká bouda
  • Nad Aloisovým pramenem (planinky)

Chaty:

Chat a možností stravování je na trase opravdu mnoho. Můžete využít širokou nabídku v okolí vrcholu Praděd, > Chatu Švýcárna <, > Hotel Červenohorské sedlo <, > Chatu na Šeráku <, širokou nabídku ubytování v sedle Ramzová, > Chatu Paprsek < a další.

Voda:

Zdrojů vody je na trase také nespočet, např. Jelení studánka, pramen U Švýcárny, Vřesová studánka, Medvědí pramen, Aloisův pramen, Adélin pramen atd. V nouzi se dá voda určitě dobrat také v chatách.

Kam dál?

Pokud chcete objevovat krásy Česka, podívejte se na > článek < o vlakové tour po naší domovině nebo na článek o našem > tripu po ČR < v době koronaviru. Kromě Jeseníků můžete vyrazit také do sousedních Rychlebských hor. Jsou sice nižší, ale mnohem méně navštěvované. Pokud toužíte po klidu a samotě, pak je toto pohoří ideálním místem. Z moravských hor můžete vyrazit např. do Beskyd nebo do zmíněných Javorníků. Rozhodně vám doporučujeme > přechod Krkonoš <. Ze Slovenských hor prozkoumejte > Malou Fatru <, > Nízké Tatry < nebo protilehlé > Vysoké Tatry <.

Mrkněte na naše video!

Zajímá vás více o přechodu Jeseníku a Králického Sněžníku? Podívejte se na naše video.

Pro další videa klikněte na náš youtube > kanál <.

Sleduj nás na sociálních sítích